mercek altında Tercih: Molekuler Biyoloji ve Genetik

Genellikle bu bölümü yazmak isteyenler, “Tıp mı, MBG mi?” sorusuyla uğraşır. Birçok kişi benzer olduklarını dile getirse de birbirinden epey uzak bölümler. Ortak noktalarını basitçe açıklamak gerekirse doktorlar tedaviyi uygulamakta, moleküler biyologlar tedaviyi bulup araştırmakta çalışır. Eğer bilime ilginiz varsa ve çeşitli alanlara hakim olmak istiyorsanız bu bölüm size göre. Ben yalnızca biyoloji seviyorum diyorsanız bu bölüm size çok uygun olmayabilir. İlk iki senemizde matematik, fizik ve kimya dersleri de alıyoruz. İlerleyen yıllarda ise ağırlık bölüm derslerinde oluyor.

MBG ile biyoloji bölümü arasında da farklar bulunuyor. Biyoloji bölümü hemen hemen her biyoloji konusunda eğitim verirken bizim bölümümüz daha çok hücreye odaklı oluyor. Hücrenin içinde olup bitenleri öğreniyor, bolca proteinle haşır neşir oluyorsunuz :).   Bu farklar üniversiteye göre değişebiliyor, sizlere tavsiyem bölümlerin müfredatlarını detaylıca araştırmanız.

Diğer temel bilim bölümlerinde de olduğu gibi laboratuvar bizim bölümümüzün de kilit taşı. Aslında en eğlenceli kısmı da diyebilirim. Okuduğunuz yıllar içerisinde çokça laboratuvara girecek, epey bir deney raporu yazacaksınız. Eğer laboratuvarda olmayı seviyorsanız içiniz rahat bir şekilde bu bölümü yazabilirsiniz.

Bölümüm hakkında en sevdiğim özelliklerden birisi ise size ilgi alanınızı takip edebilecek birçok imkân sunması. Yüzlerce farklı alan arasından size en uygun alanı seçip uzmanlaşabilirsiniz. Lisans yıllarınızda ise bu alanları en sevdiğinizi birebir deneyimleyerek seçebilirsiniz. Kendinizi geliştirmeniz ve her konuda çaba sarf etmenizi isteyen bir bölüm olmasının yanında bilimi ve yaşamı öğrenmenin zevkini almanızı sağlıyor. Aynı zamanda laboratuvar teknikleri gibi kendini tekrar eden ve bolca pratik isteyen işlerden ötürü sabır da gerektiriyor. Özetlemek gerekirse bilimi seviyorsanız bilime doymak için bu bölümü tercih edebilirsiniz :).

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir